Mazivá, čističe a lepidlá: oplatí sa dať prednosť univerzálnemu pred špecializovaným?

Kedy sa oplatí siahnuť po univerzálnom lepidle a naopak, kedy dať prednosť špecializovanému produktu? Na čo sa sústrediť pri výbere vhodného maziva a na aké materiály dnes už existujú čističe? Aj na tieto otázky nájdete odpoveď v týchto riadkoch.

Čo zohľadniť pri výbere lepidla

Hoci sa výrobcovia snažia prinášať univerzálne lepidlá vhodné pre spojenie všetkých materiálov, pre lepšie výsledky sa oplatí siahnuť po špecializovanom produkte. Preto pri hľadaní vhodného priemyselného lepidla by mal záujemca vedieť, čo plánuje lepiť – či ide o sklo, kov, plasty, kožu, alebo kombináciu viacerých z nich.

Napríklad epoxidové lepidlá sú skvelé pri spájaní kovových častí, v prípade, že ide o spojenie viacerých materiálov, poslúžia univerzálne lepidlá. Okrem toho je vhodné zohľadniť zaťaženie spoju v ďalšom používaní – bude namáhaný, bude vystavený slnku, vode, vibráciám?

V prípade, že bude dochádzať ku kontaktu s chemikáliami, ako sú alkohol, kyseliny či uhľovodíky, je nutné vybrať lepidlo, ktoré bude voči ním odolné.

Aké mazivo na rôzne materiály

Rovnako ako pri priemyselných lepidlách, tak aj pri mazivách je na mieste zohľadniť materiál určený k aplikácii. Napríklad silikónové oleje sú určené predovšetkým na drevo, gumu či plasty, na trhu sú k dispozícii aj univerzálne mazacie tuky, ktoré sú vhodné napríklad na kovové reťaze či ozubené kolieska.

Výnimkou však nie sú ani mazivá, ktoré sú odolné voči vysokým teplotám, prípadne majú chladivý či lubrikačný účinok. Ak prichádza ku kontaktu namazanej časti s iným dielom, odporúčame použiť prípravok odolný voči oteru. Neoceniteľným pomocníkom sú tiež spreje na uvoľnenie zhrdzavených či inak zanesených dielov, ktoré majú veľké využitie napríklad v autoservisoch.

Dnes sa dá vyčistiť všetko

S rozvíjajúcim sa chemickým priemyslom prichádzajú na trh čistiace prípravky, ktoré pomáhajú v tých najrozličnejších situáciách – pri odstraňovaní etikiet, zamastených plôch, čistení klimatizácií či  elektronických kontaktov.

Vďaka technologickému pokroku sa nájdu aj v tejto kategórii výrobky s označením bio, ktoré sú obzvlášť šetrné k životnému prostrediu. Pri samotnom výbere čističov je taktiež potrebné zohľadniť povrch určený k aplikácii a vplyv týchto výrobkov k materiálom, ktoré budú vystavené ich účinku.