Kúpil som si nové pneumatiky – ako ovplyvniť ich životnosť?

Nie je žiadnym tajomstvom, že kúpa nových pneumatík predstavuje vyššiu investíciu, obzvlášť ak túžite po kvalitných letných pneumatikách, ktoré sa môžu pochváliť výbornými parametrami. V tom prípade vás asi zaujíma, ako sa o pneumatiky čo najlepšie starať, aby ste mohli pozitívne ovplyvniť ich životnosť a pochopiteľne i jazdné vlastnosti, ktoré sú alfou a omegou. Poďme si zhrnúť niekoľko zásadných krokov, vďaka ktorým môže byť životnosť pneumatík skutočne bezkonkurenčná.

Pozor na správny tlak v pneumatikách!

Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách. Totiž, podhustené letné pneumatiky Matador budú opotrebované nerovnomerne, čo sa následne prejaví na vašej jazde. Dokonca, zvýšený valivý odpor spôsobuje viac tepla, ktoré negatívne ovplyvní vnútornú štruktúru pneumatík a skráti ich životnosť.

Pozor na zatáčanie pneumatík

Vedeli ste, že žiadne vozidlo nemá rovnomerné rozloženie hmotnosti? Motor má totiž väčšiu váhu ako predné kolesá, ba dokonca predné pneumatiky sú opotrebovávané omnoho viacej ako zadné pneu. Predné letné pneumatiky sú vystavené rôznym silám pri zatáčaní, a práve preto by ste si mali dať záležať na pravidelnom otáčaní pneumatík. Vďaka tomu bude opotrebenie pneu rovnomerné, a teda sa nestane, že predné najlacnejšie pneumatiky budú zrelé na vyhodenie, zatiaľ čo zadné pneumatiky budú v top stave. Rotácie by sa mali robiť každých 6000 kilometrov, no mnoho vodičov má rotáciu vykonávanú práve vtedy, keď naposledy menili olej.

Pozor na pretrvávajúci ťah na jednu stranu

Skontrolujte zarovnanie kolies obzvlášť vtedy, ak pociťujete akési ťahanie na jednu stranu. Totiž, koleso mimo záberu sa snaží ťahať auto iným smerom, čo spôsobuje, že pri jazde v priamej línii pretrváva ťah na jednu stranu. Dávajte na to pozor, môže to byť skutočne nebezpečné!