Kedy je správny čas na kúpu nových pneumatík?

Kedy je správny čas na kúpu nových pneumatík?

S prichádzajúcim jarným počasím začínajú motoristi myslieť na výmenu zimných pneumatík za letné. Ak patríte medzi zodpovedných vodičov, iste si pred výmenou skontrolujete stav pneumatík. Pri pohľade do pivnice na staré pneumatiky vidíte, že už nie sú v top kondícii. Neunáhlite sa. Nie vždy je potrebné kupovať nové pneumatiky len preto, že to odporúčajú ich výrobcovia.

Kupovať nové alebo dojazdiť staré?

Vo svete pneumatík ide o biznis presne tak, ako v každom inom priemyselnom odvetví. Tabuľky a odporúčania síce kážu kedy je vhodný čas na zaobstaranie si nových pneumatík. Na druhej strane nie vždy potrebujú pneumatiky výmenu po čase, ktorý stanoví výrobca. Tento fakt dokázali už mnohé testy pneumatík. Riadiť by ste sa mali predovšetkým zákonom, ktorý prikazuje vymeniť letné pneumatiky, keď ich dezén klesne pod 1, 6 mm. V prípade zimných pneumatík je tento limit 3 mm. Ak stanovené limity nedodržíte, koledujete si o pokutu pri bežnej cestnej kontrole. Ešte horšie skončíte v prípade, že spôsobíte nehodu. Poisťovňa by vám nemusela preplatiť žiadne poistné plnenie. Odporúčania výrobcov sú dokonca prísnejšie. Napríklad často uvádzajú ako limit letných pneumatík 3 mm. Zároveň tvrdia, že je životnosť pneumatík približne 5 až 6 rokov. Samozrejme, že tento údaj závisí od toho, koľko kilometrov ročne najazdíte a akým štýlom riadite vozidlo.

Čo sa deje, keď máte ojazdené pneumatiky

Ak patríte medzi šoférov, ktorým je jedno riziko pokuty, mali by ste si prečítať nasledujúce riadky. S ojazdenými pneumatikami sa dokážu s automobilom diať rôzne neovládateľné veci. Ide napríklad o enormne zvýšené riziko šmyku a aquaplanningu. Pri testoch pneumatík sa zistilo, že nové pneumatiky mali na mokrej vozovke až o polovicu kratšiu brzdnú dráhu ako ojazdené. Hlavne v prípade, že sa dostanete na vozovku, v ktorej stojí voda v koľajach. Pridajte si k tomuto faktu ešte aj zlý tlak v pneumatikách a riziko nehody sa extrémne zvýši. Pri starých pneumatikách sa znižuje aj ich priľnavosť, a preto sa vám ľahko môže stať, že v zákrute skončíte v priekope.

S výmenou sa až tak veľmi neponáhľajte

Zaujímavé sú zistenia výrobcov pneumatík Michelin. Napriek snahe zarobiť peniaze ich odborníci vravia, že unáhlená kúpa nových pneumatík vás vo finále stojí oveľa viac peňazí. V prvom rade ide o peniaze utratené za nové pneumatiky, keď ste mohli ešte využívať staré. Ďalším zistením Michelinu bolo, že staré pneumatiky majú oveľa nižší valivý odpor a tým pádom vozidlo nižšiu spotrebu paliva. Na druhej strane ich odborníci priznávajú, že staré pneumatiky majú dobré jazdné vlastnosti len na suchej vozovke. Vyvodiť sa dá jediný záver. Riaďte sa vlastným rozumom, stav pneumatík zhodnoťte individuálne a nie podľa tabuliek.