F1 je fenomén, ktorý tu bol, je a aj bude

Keď si poviete motoršport, čo vám ako prvé napadne? Verte či nie, vo väčšine odpovedí bude spomenutá, aspoň okrajovo F1. Formula 1 je taký fenomén, že ju evidujú a aspoň jedným okom sledujú aj ľudia, pre ktorých je to ľudovo povedané, španielska dedina. Áno, nemusíte byť úplným zástancom toho, pozerať sa hodiny a hodiny na to, ako niekto zjednodušene opísané, chodí na aute dokola, ale F1 nie sú len preteky na monopostoch. F1 je vo svojom ohľade určitou športovou kultúrou, ktorá má bohatú históriu, zaujímavú súčasnosť a v neposlednom rade sľubnú budúcnosť.

Jedná sa, čo sa finančnej stránky týka, o nesmierne náročný šport a dostať sa na okruh F1 sa dostane iba pár TOP jazdcom. Konkurencia je veľká, záujem o F1 taktiež, a teda nečudo, že na Veľkých cenách po celom svete pretekajú medzi sebou iba tí najlepší. Dostať sa medzi Hamiltona, Vettela či Verstappena sa môže zdať na prvý pohľad nereálne a faktom skutočne je, že ak by ste chceli byť jazdcom F1, musíte si prejsť seriálmi pretekov ako F3 či F2 a okrem toho dúfať v správnu zhodu okolností. To je ale téma na osobitnú debatu, poďme k súčasnej F1.

Zvuk motorov, plné tribúny, milióny ľudí pri televíznych obrazovkách a napätie spojené so vzrušením, ktoré by sa dalo krájať. Aj tak by sme mohli tento seriál pretekov opísať. Nie nadarmo sa v odborných kruhoch hovorí, že v posledných rokoch je F1 najvyrovnanejšia vo svojej histórie. Spomenúť môžeme Ferrari a napríklad Leclerca s Vettelom, keď hovoríme o favoritoch je tu aj Lewis Hamilton, pravdepodobne najlepší jazdec súčasnosti, a jeho Mercedes, pričom by bolo vyslovene hriechom zabudnúť na stále sa zlepšujúceho Maxa Verstappena zo stajne Red Bull Racing.

Verstappen je špecifický v tom, že aj napriek tomu, že pri športe ako je Formula 1, musíte dávať veľký pozor a dbať v prvom rade na bezpečie – nielen svoje, ale aj ostatných, tak častokrát jazdí na hrane a podľa svojich súperov často za túto hranicu aj ide. Výsledkom sú buď veľké okamihy, ako to, že niekoho nečakane predbehne, dostane sa do popredia a uspeje, ale v neposlednom rade aj to, že z rôznych príčin nedokončí preteky a ocitne sa nekvalifikovaný. Preto, keď riešime športové tipy, Verstappen je riskom, ktorý môže byť ziskom. Väčšou istotou je, čo sa športových tipov týka, Lewis Hamilton. Je naňho síce nižší kurz, ale je veľká šanca, že sa ocitne po pretekoch v prvej trojici. Na Hamiltona je vo väčšine prípadov nižší kurz o približne 2 alebo 3, pričom všetko závisí od toho ako jazdci skončia v konkrétnej kvalifikácii. Celkovo, ak niekto v kvalifikácii získa pole position, a teda prvé miesto, kurz naňho v konkrétnej Veľkej cene bude maximálne okolo 2-3.

A kto sa môže stať majstrom sveta vo svete Formula 1 tento rok? Nuž, myslíme si, že tých najväčších favoritov sme vymenovali vyššie, ale aby sa nepovedalo, poďme si to prejsť ešte raz. Je tu Ferrari s Vettelom a Leclercom, na to netreba zabúdať, okrem toho, sú tu Verstappen a Hamilton, pričom môže vystreliť aj niekto ďalší ako napríklad Bottas, fínsky jazdec, rodák z mesta Nastola, ktorý má 30 rokov a veľký potenciál, aby patril medzi tých najlepších. A nielen v krátkodobom horizonte, ale aj čo sa týka dlhodobého konkurenčného boja. Tak či onak, jediné, čo teraz vieme je, že to bude veľmi zaujímavé.