Čo robiť pri zrážke so zverou?

Máte dojem, že sa v poslednej dobe zver akosi premnožila? Čoraz častejšie počujete od svojich známych, že videli zver pri ceste? Dokonca ju vídate tam, kde ste ju ešte pred tým nikdy nevideli? Odborníci za zhodli, že práve ľudia vytláčajú zver z ich prirodzeného revíru. A môže byť niečo na tom pravdy. Likvidáciou lesou, zväčšovaním miest a obcí, výstavbou nových ciest a podobne im neustále berieme ich prirodzené životné prostredie. Výsledkom sú tisíce zranených zvierat, poškodených áut a v neposlednom rade aj ujmy na zdraví ľudí v autách.

Ako sa správať ak uvidíme pred sebou zver?

Automobil nikdy nebol pre zver nepriateľom, preto nevie čo má robiť. Vo väčšine prípadov sa stane, že ho svetlá na aute osvetlia a ostane stáť bez pohybu. Preto na odohnanie zvery nikdy nepoužívajte diaľkové svetlá. V tom prípade je oveľa lepšie a účinnejšie použiť klaksón. Vo veľa prípadov sa stane, že zver má správny smer aby ste sa zrážke vyhli, ale zrazu sa otočí a späť na pôvodnú stranu cesty.  Ako sa teda správať, keď uvidíme pred sebou zviera? Nikdy sa nedá povedať konkrétne, čo treba robiť lebo vždy je to na úsudku vodiča. Ale, čo môžeme povedať aby ste vždy robili je brzdiť! Brzdite maximálnou možnou účinnosťou.

Sú vodiči, čo sa chcú miesto brzdenia zvieraťu vyhnúť. Neraz sa pritom stane, že sa síce prekážke vyhnú ale následne nabúrajú. Treba si uvedomiť, že nie len vysoká zver ako napríklad jeleň môže spôsobiť na aute veľkú škodu ale aj taký malý zajac, či líška dokážu pri vysokej rýchlosti preraziť chladič a auto máte v tom momente nepojazdné. Niekedy je dobré ak máte väčšie SUV ako napríklad Opel Grandland alebo Opel Crossland, ktoré majú chladiče vo väčšej výške ako je zajac.

Čo robiť po zrážke so zverou?

Ak sa Vám zrážke nepodarí vyhnúť, tak čo najskôr auto zastavte na bezpečnom mieste. Zapnite si výstražné svetlá a umiestnite výstražný trojuholník do takej vzdialenosti, aby ste čo najlepšie informovali ďalších vodičov, že sa niečo na vozovke stalo. Skontrolujte aj zver, ak leží na vozovke tak ju poriadne označte aby do nej nenabúrali aj ostané okoloidúce vozidlá.

Pri zrážke so zverou vždy volajte políciu. Určite aj vtedy, keď je vaše auto pojazdné. Ak by ste z miesta nehody odišli, dopustili by ste sa trestného činu. Je to dôležite hlavne kvôli tomu, aby sa niekto postaral o zranené zviera. Práve policajti by mali privolať poľovníkov, aby zviera odstránili.

Pozor na pytliactvo!

Ešte horšia situácia je, keď si naložíte zrazené zviera do svojho Opel Mokka a odídete s ním. Vtedy sa dopúšťate pytliactva, takže v tom momente máte na krku dve obvinenia.