Komíny s najlepším pomerom ceny a kvality od výrobcu

Ak staviate alebo renovujete, určite chcete komín, ktorý vám bude spoľahlivo a dlho fungovať. Komín nielenže dodáva domu svoj charakter, ale je tiež nevyhnutný ak si chcete užívať výhody krbu, kachlí, pece, či kotla na tuhé palivo. Síce dokážete pripojiť zlé výhrevné teleso na dobrý komín, ale pripojiť dobré zariadenie na zlý komín nejde.

FUNKCIA A ŤAH KOMÍNA

Ako vlastne komín funguje a prečo chceme, aby išiel dym komínom von a nie do miestnosti? Komín zabezpečuje ťah spalín z ohniska do komína a prívod kyslíka do ohniska. Deje sa to vďaka tomu, že horúci dym je ľahší ako čerstvý vzduch, preto stúpa smerom nahor. Logicky by mal mať vyšší komín lepší ťah, avšak v príliš vysokom komíne sa horúci dym stihne ochladiť. Znečistený dymovod s usadenými sadzami vo vnútri, ktorý je vysoký a zle zaizolovaný môže zatekať a bude oveľa menej efektívny a bude mať kratšiu životnosť.

O dobrom ťahu rozhoduje aj hlava komína, ktorá sa nachádza na konci komína nad strechou. Vietor, ktorý sa okolo komína tvorí, ťah zlepšuje. Dôležité je aj to, aby bol komín správne zaizolovaný. Kvalitná izolácia udržiava v dymovode čo najvyššiu teplotu – návrh komína musí preto spĺňať prísne stavebné predpisy a normy, ktoré pozná každá dobrá stavebná firma. Obzvlášť dôležitá je izolácia v prípade tepelných zariadení, kde slúži ako palivo drevo, pretože dym pri horení dreva je chladnejší ako dym z uhlia.

TYPY KOMÍNOV

Je mnoho predajcov komínov, ale komín a komínový systém s najlepším pomerom ceny a kvality už nemusíte hľadať. Riešením je spoločnosť ZOP, ktorá je certifikovaným výrobcom trojplášťových šamotových komínových systémov ZOP UNI a ZOP TURBO. Zároveň je jedným z najväčších importérov a distribútorov nerezových komínov, krbových vložiek, kachlí, sporákov, šamotov,, kachliarskych materiálov a krbového príslušenstva na Slovensku.

Povedzme si o najobľúbenejších produktoch viac:

  • ZOP UNI – jedinečný šamotový komínový systém určený pre všetky typy palív, pre podtlakovú aj pretlakovú prevádzku. Komínové tvárnice, vložky a izolácie sú vyrobené z kvalitných materiálov a majú jedinečné vlastnosti. Šamotové vložky od nemeckého výrobcu so 150 ročnou tradíciou sa vyznačujú tvarovou stálosťou, hladkým povrchom a odolnosťou proti kyselinám i mechanickému poškodeniu.
  • ZOP TURBO – spája všetky výhody radu ZOP UNI, je však vhodný nielen pre rodinné domy, ale aj vo viacposchodových bytových výstavbách. Plynotesné dvierka, kvalitné krycie dosky, nerezový kónus (stará sa o správne odvetranie komína a chráni komín pred dažďom) a ostatné komponenty do seba jednoducho zapadajú. Montáž je preto veľmi ľahká a rýchla.
  • ZOP NEREZ – nerezový komínový systém s moderným dizajnom bez obmedzenia farieb. Vhodné sú pre nové rodinné domy aj počas rekonštrukcie – pre štandardné, nízkoenergetické i pasívne domy. Tieto komíny je možné kotviť na fasádu, vstavať do objektu alebo postaviť úplne samostatne.