Chcete jazdiť bezpečne?

Chcete jazdiť bezpečne? Je to veľmi jednoduché. Stačí sa z auta správne dívať, no nie vždy to vodiči vedia. Človek vníma zrakom približne 80% informácií, ktoré spracováva. K riadeniu auta je tento zmysel samozrejme najdôležitejší. Smutné je, že veľká časť vodičov ho nevie správne používať.

Zorný ohol

Poloha vodiča ovplyvňuje zorný uhol. Teda to, kde máte hlavu a oči, ovplyvňuje vaše schopnosti vnímať okolie. Vodič by mal mať neustále ucelený pohľad o situácií na diaľnici. Z toho dôvodu je dôležité zachovať si pohodlný výhľad nielen na cestu pred sebou, ale tiež na spätné zrkadlá. Je to celkom logické, nechcete ísť predsa na cestu s tým, že poriadne nevidíte na cestu okolo seba.

Vodiči a vodičky menšieho vzrastu sa asi nevyhnú prisunutiu sedačky bližšie k volantu, ale s tým konštruktéri áut rátajú a pokiaľ aj oni sedia v aute správne, spätné zrkadlá majú v správnej polohe, nemusia sa ničoho báť. Vodič by sa mal neustále sústrediť na jazdu. Pokiaľ si pustíte nahlas rádio, spievate si, ba dokonca tancujete, vaše schopnosti vnímať okolie sú obmedzené.

Nech vás nič nerozptyľuje

Stalo sa vám niekedy, že ste začali ladiť rádio alebo navigáciu a vy ste takmer skončili v priekope? Došlo k tomu preto,  lebo ste sa dívali smerom vpravo a auto tam akoby samo zatočilo. Skutočne platí, že kam sa dívate, tam pôjdete.

Správne a cielené vedenie pohľadu je jeden z hlavných predpokladov správneho a efektívneho jazdenia nielen pre začiatočníkov, ale aj pre skúsenejších vodičov. Pokiaľ teda zvládnete sledovať okolie bez toho, aby vás niečo rozptyľovalo, ste na najlepšej ceste čeliť nebezpečenstvám, ktoré sa bohužiaľ na cestách vyskytujú.

Tomasz Zajda / Dollar Photo Club