Čaká vás STK a máte staršie auto? Na toto si dávajte pozor

Čaká vás STK a máte staršie auto? Na toto si dávajte pozor

Venovali ste svojmu starému autu čas i peniaze, ale technickou kontrolou ste neprešli? V poslednej dobe sa táto nepríjemnosť stáva šoférom čoraz častejšie. Dokonca aj nám. Na druhý pokus sme vozidlo radšej zverili do rúk autoservisu a nechali sme na pracovníkoch servisu nielen opravy, ale tiež návštevu strediska technickej kontroly. Nebolo to však zadarmo. Aby ste nedopadli ako my, dajte si pred kontrolu do poriadku nasledujúce veci.

Čo si so sebou vziať na technickú kontrolu

Veľa motoristov sa musí vrátiť na technickú kontrolu dvakrát, pretože si zabudnú zobrať všetky potrebné dokumenty. Okrem malého technického preukazu budete potrebovať aj veľký. Pozor na to, že si musíte priniesť tiež protokol o predchádzajúcej technickej kontrole.

Koľko stojí technická kontrola

Ceny technickej kontroly sa môžu líšiť, vo väčších mestách býva kontrola drahšia. V priemere ide o sumu 35 €. Našťastie nie je technická kontrola povinná každý rok. Raz za dva roky sa dá na danú sumu našetriť. Pozorne si strážte dátum vypršania predchádzajúcej kontroly. Automatický systém Ministerstva dopravy dokáže vyhľadať vozidlá s vypršanou lehotou a napariť vám pokutu až do výšky 330 €.

Za tieto bagateľné chyby môžete dostať stopku

Jednou z prvých vecí, ktoré by ste si mali na vozidle skontrolovať sú svetlá. Stačí vypálená žiarovka alebo zle nastavené svetlomety a budete si musieť kontrolu zopakovať. Pozrite sa tiež do kufra vozidla a skontrolujte si stav povinnej výbavy. Následne si overte veľkosť pneumatík nasadených na kolesách. Zimné i letné pneumatiky musia rozmerovo sedieť s údajmi, ktoré sú uvedené v technickom preukaze. Zmerajte dezén pneumatiky a všetky kolesá, vrátane rezervy, dofúkajte. Tlak v pneumatikách je veľmi dôležitý pre bezpečnosť jazdy, čo dokázal každý test pneumatík. Úpravy, ktoré ste na automobile počas dvoch rokoch spravili, musia byť zapísané v technickom preukaze. Na skúšku si v garáži zatrúbte, zatvorte a otvorte všetky okná, preverte funkčnosť stieračov. V poriadku musia byť prevádzkové kvapaliny vo vozidle. V neposlednom rade si dajte skontrolovať brzdy. Slušnosť káže, aby bol automobil pred kontrolou umytý a vo vnútri povysávaný. Nemyslite si, že tieto navonok malé nedostatky zahladíte v podobe úplatku. Všetky stanice technickej kontroly sú monitorované kamerovým systémom.