Blíži sa obdobie výmeny zimných pneumatík za letné pneumatiky

V posledných dňoch sa mnoho vodičov zamýšľa nad tým, kedy bude ten správny čas na výmenu zimných pneumatík za letné pneumatiky. Pokiaľ vám teplomer už niekoľko dní ukazuje nad 8° Celzia, môžete sa pripraviť na obutie letných pneumatík.

Prečo je výmena zimných pneumatík za letné tak nevyhnutná?

Pokiaľ uvažujete nad tým, že zimné pneumatiky prezúvať ani nebudete, robíte chybu. Tie sú ideálne predovšetkým do chladného a zasneženého počasia a maximálna teplota na jazdu na zimných pneumatikách je 17° Celzia. Pokiaľ by ste ich teda využívali počas horúcich letných dní, vaša jazda môže byť skutočne nebezpečná. Zmes, ktorá sa využíva pri výrobe zimných pneumatík, nie je vhodná a prispôsobiteľná vysokým teplotám. Okrem toho jazda na zimných pneumatikách počas letných dní zvyšuje spotrebu paliva až o 10% a zhoršuje stabilitu vozidla, čo môže byť príčinou nehôd.

Pokiaľ ste sa rozhodli pre nákup letných pneumatík, na internete sú omnoho lacnejšie. Nesnažte sa uspokojiť s lacnejšou verziou z Číny alebo s opotrebovanými pneumatikami, ktoré môžu byť pre vás skôr či neskôr nebezpečné.

Kde ich treba dať vymeniť?

Pneumatiky je najlepšie dať prezuť v pneuservise, kde vám pomôžu vybrať tie správne pneumatiky. Tie sa odlišujú napríklad podľa toho, či jazdíte skôr v meste alebo na horách. Je rozumnejšie navštíviť práve pneuservis, kde vám môžu okrem prezutia pneumatík opraviť menšie závady alebo vás upozornia na opotrebované tlmiče. No pokiaľ ste šikovný, vyznáte sa v autách a máte k dispozícii potrebné náradie, prezutie pneumatík zvládnete aj doma.

Car on stand with sensors on wheels for wheels alignment camber

Geometria kolies

Možno sa veľa z vás pýta, kedy je ideálne skontrolovať geometriu kolies. Je to samozrejme individuálne, no aj pri výmene pneumatík by sa táto kontrola nemala podceňovať. Správna geometria kolies zaisťuje lepšiu ovládateľnosť vozidla, stabilitu vozidla, komfort a presnosť pri jazdení.  Pokiaľ ste sa teda rozhodli navštíviť pneuservis, nezabudnite sa spýtať na geometriu vašich kolies, ktorá by sa mala vykonať aspoň raz ročne.

Uľahčite si jazdu vďaka hliníkovým diskom

Počuli ste niečo o hliníkových diskoch?  Sú odolné voči vonkajšiemu prostrediu, vrátane rôznych nárazov a nerovnostiam našich diaľnic. Okrem toho dodajú vášmu autu úplne iný a moderný vzhľad, čo určite radi oceníte. No poznáte aj ďalšie výhody hliníkových diskov?

Ich hmotnosť je výrazne nižšia ako hmotnosť ostatných druhov diskov. Kolesá majú lepšie vlastnosti a akceleráciu, čo vlastne v praxi znamená, že brzdná dráha kolies sa znižuje.

Hliníkové disky si síce žiadajú vyššiu investíciu, no verte, že sa vám vyplatí. Aludisky sú charakteristické nižšou hmotnosťou, čo predstavuje úsporu paliva. Ich údržba je jednoduchá a časovo nenáročná, pretože vám stačí len voda, handrička, kefa a prípravok na čistenie diskov.

Ich životnosť závisí od pravidelnej a správnej údržby. Vďaka ochladzovaniu sa predlžuje ich životnosť a sú vhodné aj na zimné, ale aj na letné pneumatiky.

Kde kúpiť hliníkové disky?

Pokiaľ ste sa rozhodli práve pre hliníkové disky, mali by ste navštíviť odbornú predajňu alebo vyhľadať špecialistu, ktorý sa tomu rozumie. Samozrejme, že existujú aj bazáry, kde môžete nájsť tiež kvalitné hliníkové disky za výhodnú cenu.

Kvalitný a overený pneuservis a predajňa – Circles, s.r.o. prevádzkujúca internetový obchod www.pneumatiky.sk zabezpečuje predaj pneumatík, plechových diskov, hliníkových diskov, puklíc, rozširovacích podložiek, bezpečnostných skrutiek, autochladničiek, nabíjačok autobatérií a mnoho iného.

 

FOTO: Big Face / Dollar Photo Club