Akú plachtu na auto vybrať

Akú plachtu na auto vybrať

Pre motoristov, ktorí nemajú garáž je ochranná plachta na auto jedinou možnosťou, ako chrániť vozidlo pred poveternostnými podmienkami. Existuje veľa druhov ochranných plachiet, niektoré dokonca ochránia aj pred krupobitím. Ako vybrať dobrú plachtu na auto vám radi prezradíme.

Plachta do interiéru alebo exteriéru

Ochranných krytov a plachiet na auto existujte niekoľko typov. Zvlášť sa dajú chrániť letné a zimné pneumatiky či predné sklo. Ak ste vozidlo odstavili na dlhší čas na slnku, ochrana pneumatík je na mieste. V zime oceníte čiastočne zakryté auto. Plachty na predné sklo vám ušetria čas, ktorý by ste strávili škrabaním námrazy. Dokonca aj v garáži sa vám plachta zíde. Na kapotu nebude sadať prach a automobil bude chránený pred vlhkosťou. Okrem ochranných plachiet existujú aj alternatívy vo forme stanov. Ak máte vedľa domu aspoň trochu voľného miesta, uvažujte nad postavením prístreška. Ostatným motoristom neostáva nič iné, ako kúpiť plachtu do exteriéru.

Ochranná plachta do exteriéru

Exteriérová plachta na auto by mala byť nepremokavá a mať vyššiu gramáž. Gramáž použitého materiálu udáva, koľko textílie bolo použitej na meter štvorcový t.j. ide o hustotu materiálu. Je jasné, že čím vyššia gramáž, tým je plachta odolnejšie. Odporúčame kúpiť ochrannú plachtu s gramážou nad 200 gramov na meter štvorcový.

Na výrobu ochrannej plachty sa používajú rôzne materiály. Najčastejšie ide o nylon a plastové materiály. Nylon je priedušný a zároveň nepremokavý. Pod nylonovou plachtou sa netvorí vlhkosť, ktorá by mohla karosérii škodiť. Nylon dobre odoláva UV žiareniu, ochráni aj hliníkové disky. Nie je však príliš vhodný do chladnejšieho a veterného počasia. Ak potrebujete auto zakryť na zimu, kúpte PVC plachtu. Je ťažšia ako nylon, takže bude na automobile lepšie držať. Overte si či má PVC plachta otvory, ktoré umožňujú cirkuláciu vzduchu pod plachtou. Veľmi kvalitné sú hliníkové plachty na auto. Patria síce k drahším, ale dlho vydržia. S hliníkovou plachtou sa dobre manipuluje a oceníte jej výborné ochranné vlastnosti proti dažďu i snehu.

Pozor na veľkosť ochrannej plachty

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek materiál, preverte si rozmer plachty. Musí sedieť na automobil s ohľadom na výšku, šírku i dĺžku. Plachta musí mať v spodnej časti sťahovaciu gumičku, aby sa z auta pri nápore vetra nezošmykla a chránila aj drahé či najlacnejšie pneumatiky. Pozor na to, že ochranná plachta slúži na dočasnú ochranu auta pre prípad, kedy hlásia zhoršené počasie. Podľa zákonov musí byť vozidlo identifikovateľné, čo znamená viditeľnosť registračného čísla vozidla cez otvory na plachte.