Ako vybrať vhodný motorový olej do vášho vozidla?

Na pravidelnú výmenu motorového oleja mnoho vodičov žiaľ zabúda, čo sa následne prejavuje na zníženej životnosti vozidla. Ak však patríte medzi zodpovedných vodičov, ktorí nič nechcú podceniť, vyberte si motorový olej svojpomocne. Nie je to vôbec tak zložité, ako sa môže spočiatku zdať.

Všímajte si výkonnostné triedy motorových olejov

Ak si myslíte, že výrobcovia nemajú pravdu a riadiť sa ich radami je zbytočné, ste na veľkom omyle. Totiž, ak vyberáte motorové oleje, rady výrobcov sú nesmierne dôležité. Oleje teda rozlišujeme podľa výkonnostných tried, ktoré sú API a ACEA. Na základe týchto tried určujeme, či sa oleje používajú v naftových alebo benzínových motoroch, a či ide o oleje s priamym vstrekovaním alebo s predĺženým intervalom výmeny. Inými slovami povedané, výkonnostná trieda je prvým základným parametrom, ktorý je nutné všímať si. Ak by ste si zakúpili olej inej značky ako pôvodne, samozrejme sa nič nedeje.

Ako na výmenu motorového oleja?

Ak ste si zakúpili vhodný motorový olej pre váš automobil, môžete sa pustiť do výmeny. Najskôr nezabudnite motor očistiť od usadenín, a to za pomoci špeciálnych chemických prípravkov. Nezabudnite motor vyčistiť aj vtedy, ak ste si zakúpili vozidlo z bazáru a o predchádzajúcom majiteľovi neviete to, či sa oň staral dôkladne alebo naopak, či starostlivosť o vozidlo podcenil. Olej nalievajte prípravkom rovnakého charakteru a od rovnakého výrobcu. Dokonca máte možnosť siahnuť po rôznych prípravkoch, ktorých hlavnou úlohou je znížiť hlučnosť vozidla či ochrániť motor, a to dokonca i vtedy, ak bude obsah oleja na minimálnej úrovni.

Široký sortiment produktov na jednom mieste

Ak hľadáte kvalitné motorové oleje, navštívte autodiely eshop DS AUTO, kde nájdete všetko na jednom mieste! Čo už hľadáte auto diely, oleje, mazivá, prísady, moto oblečenie či náradie, vedzte, že si vyberiete aj vy!