Ako predĺžiť životnosť pneumatík a ako sa o ne starať

Ako predĺžiť životnosť pneumatík a ako sa o ne starať

Naozaj kvalitné pneumatiky nie sú lacnou záležitosťou. Starostlivosť o ne však nie je len vecou financií, ale taktiež bezpečnosti vašej jazdy. Ak sa budete o pneumatiky správne starať, predĺžite ich životnosť a môžete spokojne jazdiť po mokrej i zľadovatenej vozovke.

Kontrolujte životnosť pneumatík

Zimné i letné pneumatiky majú svoju životnosť. Tá sa zväčša pohybuje v rozpätí od štyroch až do šiestich rokov. Vek pneumatík nie je ťažké zistiť. Údaj o ich výrobe nájdete priamo na pneumatike. Ide o tzv. DOT číslo. Toto označenie pneumatík uvádza týždeň a rok výroby, konkrétne jeho posledné štyri číslice. Dátum výroby je síce dôležitý, ale nepovie vám nič o tom, koľko mesiacov boli pneumatiky skladované. Preto je dôležité sledovať i iné ukazovatele, ktoré vám viac prezradia o opotrebení vašich pneumatík.

Dôležité je uskladnenie pneumatík

Tak ako chránite hliníkové disky pred poškodením od soli alebo odlietavajúcimi kamienkami, tak musíte myslieť na ochranu pneumatík počas ich odpočinku. Sezónne pneumatiky je potrebné uskladniť na suchom, tmavom, chladnom a dobre vetranom mieste. Ak takéto miesto v dome nemáte, spoľahnite sa na služby pneuservisov, ktoré vám pneumatiky za poplatok uskladnia. Pred uskladnením nezabudnite na vyčistenie pneumatík. Odstráňte z nich kamienky a nánosy bahna. Následne ich impregnujte. Vďaka impregnácii budú gumy vyzerať ako nové, minimalizujete riziko praskania a na ich povrch sa nebudú usádzať nečistoty.

Venujte pozornosť zvuku i vzhľadu

Pneumatiky pravidelne vizuálne kontrolujte. Každá puklina alebo zapichnutý kamienok môže znamenať neskorší defekt. Okrem hĺbky dezénu v strede pneumatík si všímajte aj bočnice. Proti nerovnomernému ojazdeniu pomáha meniť pozíciu jednotlivých pneumatík. Dôležité je vyváženie kolies a správne nastavenie geometrie. O stave pneumatík vám napovie taktiež ich zvuk. Vibrácie a zvýšená hlučnosť môžu byť predzvesťou poškodenia. Myslite na kontrolu tlaku v pneumatikách minimálne raz za mesiac. Ak sa vám nechce tlak kontrolovať, môžete si do vozidla namontovať snímač tlaku.

Veľa závisí od vášho spôsobu jazdy

Môžete sa o pneumatiky starať ako o bábätko, kontrolovať ich a impregnovať, ale ak nebudete jazdiť šetrne, zničíte si ich veľmi rýchlo. V prípade, že radi nabehnete na každý kameň na ceste, neobídete jamy na vozovke, parkujete na obrubníku alebo jazdíte šialene rýchlo, vaše pneumatiky dlho nevydržia. Dávajte si pozor pri rozjazde a brzdení. Pretáčanie kolies znamená dvojnásobne rýchlejšie zničenie dezénu.