Aké lyže sú pre deti najvhodnejšie?

Aj vy začínate rozmýšľať o nezabudnuteľnej zimnej dovolenke, ktorú by ste najradšej strávili s rodinou na zasnežených horách? Perfektné! Aby však bola vaša dovolenka skutočne bezchybná a nezabudnuteľná, budete potrebovať poriadne lyže, a to nielen pre vás, ale aj pre vaše ratolesti. Viete, aké lyže sú pre detičky najideálnejšie?

Dĺžka lyží je dôležitá!

Vo všeobecnosti platí, že deti môžu začať lyžovať pokojne aj od 2 rokov. Rozhodnutie je samozrejme na rodičoch, no čím skôr s lyžovaním vaše dieťa začne, tým rýchlejšie sa naučí správnu techniku. Pre prvé zjazdy sa odporúčajú detské lyže s bezpečnostným viazaním, ktoré budú mať správnu veľkosť! Dalo by sa povedať, že lyže by mali byť dlhé približne po bradu dieťaťa, čiže ak má dieťa 110 cm, lyže by mali byť dlhé aspoň 100 cm. Nekupujte deťom však príliš dlhé lyže, keďže samotné lyžovanie môže byť pre ne ešte viac problematické, čo nechce snáď nikto dopustiť. Veľa krát sa však stane, že rodič s nadšením kúpi lyže „podľa oka“ a pri prvom možnom zjazde dieťa spadne, nevie zabrzdiť či zatáčať do strán.

Lyžiarske topánky – aká veľkosť?

Podobne ako samotné detské lyže, tak aj lyžiarske topánky sú nesmierne dôležité, keďže by mali byť nielen komfortné na nosenie, ale taktiež maximálne pevné. Obuv je teda pre začiatok najdôležitejšia, no nemala by byť malá ani veľká, keďže zlá veľkosť môže spôsobiť prechladnutie či vo vážnych prípadoch až omrzliny! Obecne platí, že dĺžka nohy odpovedá veľkosti lyžiarskej obuvi, no každý výrobca môže mať rozdielne číslovanie! Na záver treba dodať, že pri kúpe detských lyží by ste nemali zabudnúť ani na helmu, ktorú by si malo dieťa jednoznačne vyskúšať! Pamätajte, že ak by bola voľná, nemusí pri páde spĺňať svoju bezpečnostnú funkciu a naopak, ak by bola príliš tesná, dieťa v nej nevydrží ani minútu. Pochopiteľne.