Zimná auto výbava: Nezabudnite na snehové reťaze

Každý vodič, by mal mať v aute povinnú výbavu, zodpovedajúcu ročnému obdobiu. Keďže sa blíži zima a cesty v tom čase vedia byť neprejazdné, neoddeliteľnou súčasťou by mali byť aj snehové reťaze. Máte ich vo vozidle aj vy?

Nielen na ceste na lyžovačku

Je pravda, že niektorí vodiči snehové reťaze ešte nikdy nemuseli použiť, no do takejto situácie sa môžeme dostať veľmi nečakane. Preto by mali byť po ruke v každom vozidle rovnako, ako sú v zime samozrejmosťou zimné pneumatiky. Hoci na Slovensku nie sú podľa zákona povinnosťou, no ich prínos už ocenil nejeden vodič, ktorý sa dostal do ťažkej situácie. Naopak, tak ako sú u nás zimné gumy a ich použitie ukotvené v zákone, legislatíva niektorých krajín hovorí aj o použití snehových reťazí.

V rámci používania reťazí poznáme aj niekoľko pravidiel, ktoré by mal mať každý vodič ozrejmené. Tam, kde je umiestnená dopravná značka C14, je nasadenie reťazí povinnosťou. V prípade, že by to vodič ignoroval, koledovať si môže aj o mastnú pokutu. Či už reťaze na SUV 4×4 alebo reťaze na dodávky, všetky prinášajú vlastnosti, ktoré u zimných pneumatík nenájdete. Jednou z veľkých benefitov je skrátenie brzdnej dráhy vozidla až o niekoľko centimetrov. Na vozovke pokrytej snehom je tak najlepšou kombináciou využitie zimných pneumatík, spolu s reťazami. Čo sa týka manipulácie s vozidlom, aj tá je o poznanie lepšia v prípade, že na pneumatiky osadíte reťaze.

Netreba ale zabúdať, že reťaze je nutné na klasicky prejazdnej ceste zložiť. Ak sa dostanete do lepšej situácie a budete si istý, že cestu zvládnete aj bez nich, zastavte a uschovajte ich do auta. Zbytočné používanie na prejazdnej ceste môže spôsobiť nielen poškodenie vozovky, ale dokonca aj pneumatík. Vždy preto dobre zvážte, kedy je tá najlepšia chvíľa na ich zloženie.

Pri nákupe si dajte pozor

Kúpa snehových reťazí nie je zložitá, no pri výbere je dobré neuponáhľať sa a vyberať podľa viacerých kritérií. Na trhu totiž nájdeme viacero druhov, ktoré sa v mnohých smeroch líšia. Rozhodujúcim faktorom motoristov býva hlavne cena, ktorá je väčšinou odrazom kvality. V prípade, že budete reťaze používať viackrát za rok, oplatí sa do nich investovať. Naopak, ak ich chcete mať len pre istotou ako súčasť výbavy, stačia vám aj lacnejšie. Treba ale počítať s vyššou hlučnosťou a možnosťou používania na kratšie vzdialenosti. Preto si pred kúpou dobre rozmyslite, kam s nimi budete naozaj jazdiť.