Viac ako 200 tisíc vozidiel nemá uzatvorené PZP. Čo robiť v prípade škodovej udalosti?

Viac ako 200 tisíc vozidiel nemá uzatvorené PZP. Čo robiť v prípade škodovej udalosti?

Na základe údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov nemá viac ako 6% vozidiel na Slovensku uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Čo robiť v prípade dopravnej nehody ak vinník nemá uzatvorené PZP?

Ako postupovať pri škodovej udalosti?

Pri dopravnej nehode, ktorú spôsobí vozidlo bez zákonného poistenia sa do nepríjemnej situácie dostane predovšetkým majiteľ vozidla bez PZP. Problémy však spôsobí aj ďalšiemu účastníkovi dopravnej nehody, na ktorého vozidle spôsobil škody. Majiteľ poškodeného vozidla bude musieť žiadať o odškodnenie z garančného fondu Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Celý proces môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov.

Pri dopravnej nehode je dôležité si zapísať totožnosť vinníka, meno, priezvisko, rodné číslo, číslo OP a poznačiť si údaje o jeho zákonnom poistení. Ak vinník odmietne spolupracovať prípadne odíde z miesta nehody, jeho poistenie môžeme overiť na základe EČV online.

V prípade, že sa ocitneme v situácií, kedy vinník nehody nemá uzatvorené PZP, musíme sa obrátiť na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov a požiadať o vyplatenie danej čiastky z garančného fondu.

Nejazdite bez PZP

Povinnosť uzatvorenia zákonného poistenia – PZP má zo zákona každý držiteľ vozidla s registrovaným evidenčným číslom. V prípade policajnej kontroly môže majiteľ vozidla dostať pokutu vo výške až 3 320 eur za porušenie zákonnej povinnosti.

Ak vozidlo bez PZP zapríčiní dopravnú nehodu, majiteľ vozidla musí sumu za spôsobené škody príp. škody na zdraví uhradiť z vlastného Slovenskej kancelárii poisťovateľov. Fond SKP bude od majiteľa vozidla vymáhať sumu za spôsobené škody.

Povinné zmluvné poistenie preto netreba zanedbať. PZP is môžeme jednoducho uzatvoriť online, v priebehu pár minút. Stačí navštíviť stránku s aplikáciou Kalkulačka PZP, ktorá vygeneruje porovnanie PZP viacerých poisťovní. Získame tak nielen najlacnejšie PZP na trhu, no porovnať si môžeme aj výhody a započítané zľavy.