Poistenie firemného auta: Ako sa rozhodnúť?

Firma by pri výbere poisťovne a následne aj samotného poistenia mala zvážiť to, ako bezpečne jazdia jej zamestnanci, kde podniká, ba dokonca aj to, ako často sa autom vozí na zahraničné služobné cesty. Dôležitý je tiež rozsah asistenčných služieb a cena by nemala byť tým najpodstatnejším faktorom. Načo sa teda treba sústrediť pri výbere poistenia firemného auta?

Rizikový biznis?

V tomto prípade sa treba spoliehať na vlastné skúsenosti. Mávajú vaši vodiči vo firme až príliš často nehody pri parkovaní? Stretávate sa s vandalizmom? V tom prípade určite zvážte okrem povinného zmluvného postenia (PZP) aj havarijné poistenie. Určite by sa mu nemali vyhýbať ani firmy, ktoré často využívajú firemné auto, čím je riziko škôd vyššie.

Dôležitým faktorom je tiež kvalita a rozsah asistenčných služieb. Väčšina poisťovní ho ponúka, no nie je vždy v základnom havarijnom poistení či asistenčných službách napríklad  odtiahnutie vozidla, a to aj v prípade zahraničia, a podobne. Tieto informácie si radšej vopred zistite, aby ste neskôr neboli nepríjemne prekvapený.

Krytie v zahraničí

Ak často vysielate svojich zamestnancov na služobné cesty do zahraničia, určite by ste pri PZP mali zvážiť zvýšenie krytia. Vhodným riešením je vybrať si čo najvyšší limit pre škody na zdraví a živote. Ide o to, že na priznanie nárokov spojených so škodami na zdraví súdmi v zahraničí sú oveľa vyššie. Takisto tam v tomto ohľade funguje iná legislatíva. Škoda, ktorá vznikla, sa vždy likviduje podľa legislatívy tej krajiny, v ktorej nastala.

Viac áut, lepšia cena

Lepšiu cenu za poistenie môžete niekedy získať aj bez toho, aby utrpela starostlivosť o vás. Ak váš firemný vozidlový park má viac automobilov, môžete si nižšiu cenu vylobovať vďaka objemu poistenia.