Máte radi motorky? Na dovolenke si ich užijete o to viac

Každý vášnivý motorkár si nevie predstaviť sezónu bez stoviek až tisícok kilometrov v sedle svojho tátoša. Slovenské a aj ďalšie európske cesty máme však už opozerané a niektoré výlety (Španielsko, Rusko) máme za sebou už 3 krát. Ako tento koníček posunúť na nový level? Predsa niekde ďaleko od domova.

Motorku si požičiate lacno

Let s vlastnou motorkou vás vyjde pekne draho. Ak chcete prepraviť motorku napríklad do Ameriky alebo do Ázie, počítajte s investíciou na tisíce eur. Do toho komplikácie, časté poškodenie motoriek a ďalšie problémy vám zabezpečia viac stresu ako zábavy. V cieľových krajinách si však môžete požičať motorku už za pár eur na deň a letieť môžete na ľahko.

Pozor na vodičský preukaz

Keď si vybavíte medzinárodný vodičský preukaz, skontrolujte si, či platí aj vo vašej krajine. V konkrétnej destinácii si ešte overte, či máte všetky potrebné oprávnenia na konkrétnu výkonovú skupinu motoriek. V Indonézii sa dostanete maximálne po nejakú malú 250ku, v USA na vás čakajú choppre s obsahom 1800 a viac.

Ako je to so zákonmi?

Podrobne si naštudujte aj maximálne povolené rýchlosti, prednosti v premávke a iné obmedzenia, ktoré platia v krajine. Za žiadnych okolností neprekračujte povolenú hranicu alkoholu. Respektíve, ak aj nejaká povolená je, nikdy nič nepite, už len kvôli vlastnej bezpečnosti.

Čo v prípade nehody?

Okamžite kontaktujte miestnu políciu a riešte všetky potrebné náležitosti s telefonickou asistenciou našej ambasády alebo veľvyslanectva. Opäť sa vyhnete rôznym nečakaným problémom a ak nebola nehoda vážna alebo spôsobená vami, všetko prebehne ľahko.

Vyvarujte sa podvodníkom

Nepožičiavajte si najlačnejšie motorky s viditeľným poškodením. Môžu vás niekde nechať a v opačnom prípade vás po návrate môžu obviniť, že ste ju poškodili vy. Požičiavajte si len z autorizovaných požičovní a vždy si dôkladne preštudujte zmluvy a stav motorky.