Čo dnes láka vykrádačov áut?

Časy, keď sme schovávali panely od autorádia pred prípadnými zlodejmi sú už dávno preč. V súčasnosti sa už moc nevyužívajú a aj keď áno, tak sa dajú zohnať za nízku cenu. Na aké príslušenstvo alebo súčasť vozidla by si vodiči mali dávať pozor?

Pozor na elektróny

Začnime teda od exteriéru. Na prvom mieste sú elektróny, no to najmä v zimnom období. Jednou z možností ako sa krádeži vyhnúť je uprednostniť obyčajné plechové disky, čo však nie je vôbec estetické. Ostáva ešte možnosť zakúpenia niektorých atypických vzorov alebo niektorých druhov so zámkom, na ktorý bežný zlodej nemá kľúč a nie je schopný ich odmontovať.

Navigáciu si radšej schovajte

Artiklom číslo dva je krádež súčasti katalyzátoru. Zlodeji odmontujú alebo odrežú prostrednú časť výfuku i s katalyzátorom plným drahých kovov. Tie potom predajú a zarobia aj niekoľko stoviek eur. Vo vnútri auta sa nachádza okrem iného aj navigácia. Uznajte, že nejde o lacnú záležitosť a zlodejom trvá len niekoľko sekúnd, kým ju odmontujú a vezmú. No navigácie sú v dnešnej dobe pevne zabudované, takže najlepšou ochranou je prekryť ju, aby ju nebolo na prvý pohľad vidieť. Zlodeji väčšinou nemajú dostatok času a za cieľ si volia niečo jednoduchšie prístupné. Druhou možnosťou je prenosná navigácia, ktorú samozrejme nenechávame po vypnutí v aute, ale vezmeme si ju so sebou, kde bude v bezpečí. Nenechávajte si ju ani odloženú v aute, keďže zlodeji podľa držiaku pochopia, že ju používate. Toto sú však len niektoré súčasti, ktoré zlodejov lákajú. Hlavné je to, aby ste si auto zamykali a nenechávali v ňom niečo, čo by vám potom chýbalo.

FOTO: Kaspars Grinvalds / Dollar Photo Club