Audi plánuje výrobu SUV najvyššej triedy

Nemecká automobilka Audi má v pláne naštartovať výrobu nového SUV najvyššej triedy s názvom Q8, a to ešte pred koncom tejto dekády. Rupert Stadler, CEO automobilky, oznámil, že nový model bude namierený primárne na trhy ako sú USA, Čína alebo Blízky východ, kde sú tieto typy vozidiel najžiadanejšie. Stadler v rozhovore pre Bloomberg v New Yorku tiež potvrdil, že konštruktéri a dizajnéri už aktívne pracujú na projekte. Vynovený typ bol prezentovaný minulý týždeň na autosalóne v Detroite. Šéf automobilky očakáva, že väčší model posilní značku a je presvedčený, že s predajom sa začne pred rokom 2020.

Ostrý boj v segmente luxusných SUV

audi-q8Rozšírenie ponuky veľkých SUV môže automobilke pomôcť získať väčší podiel v USA, kde v súčasnosti predáva len polovicu áut v porovnaní s konkurenčnými značkami z Nemecka, a teda BMW a Mercedesom. Kým sa však tieto plány stanú realitou, konkurencia iba viac zosilnie, keďže aj BMW ohlásil plány vyrobiť veľké SUV X7, ktoré sa môže v showroomoch objaviť skôr ako model Audi. Konkurentom Q8 bude aj SUV značky Bentley, ktorá patrí pod koncern Volkswagenu. Minulý rok predstavila Bentayga, SUV označované ako najluxusnejšie a najdrahšie na svete. Maserati finalizuje prípravy svojho modelu Levante, zatiaľ čo Jaguar začne s predajom svojho prvého crossover modelu F-Pace v roku 2016.

 

Optimizmus napriek širokej ponuke modelov

Predajcovia sú optimisticky naladení pre trh v USA, kde veľké SUV získavajú na popularite a priestor na rozšírenie ponuky stále existuje. V nadchádzajúcich rokoch segment luxusných automobilov môže predstavovať až 13 percent na americkom trhu, pričom ide o zhruba trojpercentné zvýšenie oproti súčasnému stavu. Stadler je presvedčený, že v počte predaných áut predbehne Audi svojich konkurentov na všetkých veľkých trhoch, tak ako sa im to už podarilo v Číne a Európe. Stadlerove vyjadrenia nadväzujú na jeho zmienku z mája 2014, kedy spomenul, že automobilka plánuje výrobu modelu Q8.

Miliardová investícia

Nový SUV model Q8 z dielne nemeckej automobilky Audi je súčasťou jej plánu investovať 24 miliardy eur do nových technológii a produkcie v priebehu nasledujúcich 5 rokov. Väčšina investičného balíčka pôjde na zvýšenie modelovej ponuky zo súčasných 50 na 60. Sem patrí, okrem veľkého Q8, aj subkompaktný crossover Q1, ktorý sa má v predaji objaviť v roku 2016. S príchodom tohto modelu sa ponuka nemeckej automobilky zvýši na 4 SUV modely, ktoré tvoria i naďalej kompaktné Q3, zástupca strednej veľkosti Q5 a veľké Q7. Audi chce do roku 2020 predbehnúť BMW ako najväčšieho svetového výrobcu prémiových a luxusných automobilov. Náskok bavorskej značky sa z takmer 80 tisíc áut v roku 2013 znížil na 70 tisíc v roku 2014. Na treťom mieste sa nachádza Mercedes, ktorý zaostáva o takmer 160 tisíc vozidiel, ale i napriek tomu zaznamenal najvyšší nárast predaja spomedzi trojice v roku 2014. Či sa plány nemeckej automobilky naplnia, tak to uvidíme až o niekoľko rokov, ale pokiaľ bude trend zlacňovania a stagnovania cien ropy na svetových trhoch pokračovať, môže sa očakávať aj nárast predaja veľkých a luxusných SUV modelov.

Zdroj: europe.autonews.com

 

Pridaj komentár