Ako vyberať prívesný vozík

Prívesný vozík je výborný spôsob, ako si zo svojho osobného vozidla spraviť úžitkové. Stačí vám len ťažné zariadenie na vozidlo (treba ho mať zapísané aj v technickom preukaze). Prívesný vozík sa vám zíde hlavne v prípade, pokiaľ chcete previesť náklad, ktorý sa vám nezmestí do kufru auta. Bez problémov viete tieto vozíky využiť aj na automobily, ako Opel Insignia, Opel Corsa či Opel Astra. Aj pri kúpe prívesného vozíka však musíte byť obozretný, aby ste neskôr neboli nemilo prekvapený.

Ako prvé vám odporúčame spraviť vizuálnu kontrolu káblov. Hlavne pri kúpe ojazdeného vozíka, skontrolujte či nie sú niekde káble prasknuté alebo poopravované. Tieto miesta môžu byť neskôr miestom porúch. Taktiež, ak má vozík plachtu na zakrývanie, treba skontrolovať či nie je niekde popraskaná alebo či napínacie gumy nestrácajú pružnosť. Novú plachtu zoženiete už od 40€. Ako ďalšie treba skontrolovať doplnkovú ručnú brzdu. Tá má zabrániť pohybu prívesu po jeho odpojení od auta. Zatiahnutá ručná brzda musí blokovať obe kolesá, jej páka sa musí pohybovať voľne a musí mať správne fungujúcu aretáciu.

Ďalšou časťou vozíka, na ktorú sa treba pri kúpe zamerať, je zástrčka. Tá sa zo zásuvky veľmi často v chvate vytrhne a uvoľnia sa kontakty. Potom väčšinou nasledujú amatérske opravy. Preverte teda stav kontaktov a vyskúšajte pripojenie do zásuvky vášho auta. Existujú 7 a 13 pólové systémy. Ak vám konektor nepasuje, nezúfajte, môžete si kúpiť redukcie do 15€. Pri kontrole vozíka, určite nevynechajte svetlá. Sadnite si do auta a postupne pozapínajte svetlá, ak ide len o vypálenú žiarovku či poškodený kryt svetla, oprava nebude finančne náročná či komplikovaná. Okrem toho vám odporúčame ešte skontrolovať stav pneumatík, spojovacie zariadenie a rám vozíka.