AKO SI SPRÁVNE ZVOLIŤ LACNÉ PNEUMATIKY

Pri výbere vhodných pneumatík pre váš automobil nie je nutné vždy siahať po najdrahších alternatívach. Práve naopak, aj kvalitné pneumatiky z dielne popredných svetových výrobcov sú často dostupné za priaznivé ceny. Na čo by ste pri ich kúpe mali dávať pozor, vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Výkon za primeranú cenu

Ani lacné pneumatiky nie sú výnimkou v tom, čo platí pre pneumatiky všeobecne a síce, že by mali zostať stabilné bez ohľadu na stav vozovky alebo klimatické podmienky. Dokážu sa vyrovnať aj s menej rovným povrchom a spájajú sa s menšou spotrebou. Ich životnosť sa líši v závislosti od vášho štýlu šoférovania aj terénu, ktorým auto zvyčajne prechádza. Pokiaľ chcete aby vám pneumatiky poskytli komfort, bezpečnosť a efektívny výkon, je vhodné, aby ste ich nechali pravidelne na starosť odborníkom v profesionálnom pneucentre.

Čo sa týka samotného výberu pneumatík, pri tom je potrebné zohľadniť viacero faktorov. Začnite s rozmermi, ktoré vychádzajú z typu konkrétneho auta a ak ich nepoznáte, nájdete ich vo vašom technickom preukaze. Vezmite do úvahy rýchlostný index a index nosnosti, pričom zanedbať nemožno ani otázku tlaku pneumatík a dezénu. Aká by mala byť jeho hĺbka a typ, na základe ktorého rozlišujeme symetrické, smerové a asymetrické pneumatiky?

Pneumatiky podľa sezóny

Zabúdať nemožno ani na ročné obdobie, keďže zimné pneumatiky sú pripôsobené na jazdu terénom pokrytým snehom alebo ľadom. Hlavnými kritériami voľby zimných pneumatík sú priľnavosť na cestu, kvalitné brzdné vlastnosti a samočistiaca schopnosť. Podobné charakteristiky podčiarkne použitie snehových reťazí, zvoľte si však model vhodný s ohľadom na hliníkové disky auta, teda taký, ktorý ich nepoškodí a je k nim šetrný.

Letné pneumatiky Matador sú naproti tomu zamerané na minimálnu spotrebu vychádzajúcu z nízkeho valivého odporu, v dôsledku čoho sa spájajú s nízkou prevádzkovou cenou a sú tak skvelým príkladom lacných pneumatík v praxi.