Pokuta pre Hyundai a Kiu

Klamať sa nevypláca, a ak klamete o produktoch, ktoré využívajú státisíce vašich zákazníkov, a ste globálne známou značkou, potom si môžete byť istí, že na následných sankciách potom tvrdo vykrvácate. Svoje o tom vie aj spoločnosť Kia a Hyundai.

Obe spoločnosti, kedy je Kia Motors sesterskou spoločnosťou Hyundai Motors, v roku 2012 zámerne a chybne uviedli nižšiu spotrebu paliva u svojich automobilov, ako tomu naozaj bolo. Za toto činenia im teraz bola vymeraná pokuta 100 miliónov dolárov, teda asi 2,2 miliardy korún. Rozdiel, ktorý uvádzali, v prepočte predstavoval asi 1 míľu, na jeden galón paliva. V prepočte teda zhruba 1,6 kilometra dojazdu na 3,8 litrov paliva. Podľa amerických úradov sa jedná o historicky najvyššiu pokutu podobného charakteru.

Celé vyšetrovanie tohto prípadu trvalo dva roky a automobilky sa na jeho ukončenie samy dohodli s americkým ministerstvom spravodlivosti, Agentúrou pre ochranu životného prostredia a Agentúrou kalifornskej vlády pre čisté ovzdušie.

Celý prípad sa týka zhruba 1,2 miliónov osobných automobilov a SUV. Automobilky okrem toho zaplatia zhruba ďalších 50 miliónov dolárov, teda približne 1,1 miliardy dolárov, aby podobným pochybeniam do budúcna predišli. Okrem toho prídu aj o emisné kvóty, za cenu odhadovanú okolo 200 miliónov dolárov. Tieto kvóty by potom mohli byť predané iným výrobcom áut, ktorí nespĺňajú emisné normy.

Takto tvrdé sankcie sú obhajované tým, že by podniky, ktoré hrajú podľa pravidiel, nemali súperiť s tými, ktorí podľa nich nehrajú a porušujú ich. Aj z toho dôvodu budú musieť nejaký ten čas obe automobilky šľapať ako hodinky a pracovať na reputácii svojich mien.

Pridaj komentár